Den válečných veteránů se celosvětově slaví 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě první světové války a staly se proto symbolem tohoto svátku. Organizace Post Bellum se k němu přidala poprvé v roce 2014, aby veřejnosti přiblížila příběhy našich válečných veteránů.
Před 20 lety začali dokumentaristé z Post Bellum zaznamenávat životní příběhy válečných veteránů, zejména z období druhé světové války. Díky jejich práci dnes najdete v online archivu Paměť národa přes 1 000 svědectví. Zájem dokumentaristů se rozšířil i na lidi, kteří bojovali za naši svobodu, i když nenosili uniformu. Jeden z největších archivů orální historie tak nabízí vyprávění účastníků Pražského povstání, odbojářů proti nacismu a komunismu nebo disidentů.
Centrum založila organizace v době covidové pandemie. Stovkám seniorů a pomohlo se zajištěním ochranných pomůcek, nákupů, doprovodem k lékaři, zprostředkováním odborné péče nebo vyslechnutím na telefonní lince. Centrum pokračuje v činnosti dále:
● od září/23 je Centrum pomoci Paměti národa certifikovanou sociální službou, konkrétním druhem služby je Odborné sociální poradenství
● Posláním Centra pomoci PN je pomáhat zejména pamětníkům, jejichž vzpomínky zaznamenali dokumentaristé Paměti národa. Služby poskytuje účastníkům 2. a 3. odboje, stejně jako příbuzným a blízkým, kteří o pamětníky pečují. Chceme jim pomáhat zorientovat se v obtížných i každodenních životních situacích a poskytnout podporu při jejich řešení.
● na CPPN mohou obrátit s žádostí o pomoc při řešení obtížných životních situacích v oblastech sociálního zabezpečení, bytové problematiky či při jakémkoli jednání s úřady.
● Základem práce našich sociálních pracovníků je specifický přístup ke skupině našich pamětníků, s úctou k jejich životnímu příběhu, poskytnutí co největšího množství informací
● Mnozí pamětníci mají na základě životní zkušenosti odmítavý postoj vůči státním institucím, v jehož důsledku nejsou ochotní se sami na ně obracet v případě nouze. Jedinečná role Post Bellum spočívá proto v postupném budování vzájemné důvěry, která vede k nalezení účinné formy adekvátní pomoci.
● CPPN může kontaktovat sám pamětník, rodina pamětníka nebo dokumentarista PN, zároveň pracovníci CPPN sami aktivně obvolávají pamětníky a nabízejí služby
Za informace děkujeme a bližší informace najdete na www.denveteranu.cz